cs:sluzby

Rozdíly

Zde můžete vidět rozdíly mezi vybranou verzí a aktuální verzí dané stránky.

Odkaz na výstup diff

Obě strany předchozí revize Předchozí verze
Následující verze Obě strany příští revize
cs:sluzby [07.03.2016 14:55]
stibor@cesnet.cz
cs:sluzby [11.03.2016 08:45]
stibor@cesnet.cz
Řádek 2: Řádek 2:
  
 ==== Zálohovaný web server ==== ==== Zálohovaný web server ====
-Závislost na IT se neustále zvyšuje a v případě havárie nebo plánované údržby se uživatelé ocitají v "​pasti"​. Webové stránky jsou nedostupné,​ IP telefon nezvoní a odeslání emailu se nedaří. V takových připadech se hodí mít jiný informační kanál, nezávislý na infrastruktůře univerzity. K tomuto účelu lze využít i sociálních sítí, jejich záběr je zejména mezi studenty velký, ale proč nevyužít vlastní řešení? Vlastní informační portál, na který jsou všichni ​zvyklý ​a obrací se na něj vždy když si s něčím neví rady. +Závislost na IT se neustále zvyšuje a v případě havárie nebo plánované údržby se uživatelé ocitají v "​pasti"​. Webové stránky jsou nedostupné,​ IP telefon nezvoní a odeslání emailu se nedaří. V takových připadech se hodí mít jiný informační kanál, nezávislý na infrastruktůře univerzity. K tomuto účelu lze využít i sociálních sítí, jejich záběr je zejména mezi studenty velký, ale proč nevyužít vlastní řešení? Vlastní informační portál, na který jsou všichni ​zvyklí ​a obrací se na něj vždy když si s něčím neví rady. 
-Jedním z řešení jak zajistit dostupnost služby na konkrétní adrese je [[https://​en.wikipedia.org/​wiki/​Anycast | AnyCast]]. Pod jednou adresou se skrývají dva i více serverů a vhodný cílový server je zvolen pravidly na síťových prvcích. Není nutná žádná složitá aplikační logika.+Jedním z řešení jak zajistit dostupnost služby na konkrétní adrese je [[https://​en.wikipedia.org/​wiki/​Anycast | Anycast]]. Pod jednou adresou se skrývají dva i více serverů a vhodný cílový server je zvolen pravidly na síťových prvcích. Není nutná žádná složitá aplikační logika.
 CESNET co by poskytovatel konektivity pro univerzity má z pravidla ve správě všechny klíčové směrovače a snadno pak může v případě výpadku primární lokality (univerzity) přesměrovat provoz na záložní web server, kde se uživatelé dozví aktuální informace. ​ CESNET co by poskytovatel konektivity pro univerzity má z pravidla ve správě všechny klíčové směrovače a snadno pak může v případě výpadku primární lokality (univerzity) přesměrovat provoz na záložní web server, kde se uživatelé dozví aktuální informace. ​
  
-== Princip služby na příkladu==+{{ :​cs:​anycast.png?​400| Anycast}} 
 + 
 +== Princip služby na příkladu ==
 Uživatel zadá do prohlížeče adresu www.upce.cz a web server v Pardubicích mu vrátí příslusný obsah. Pokud dojde na straně serveru v Pardubicích k nějakým potížím, nebo pokud budou celé Pardubice odřízlé od internetu, obslouží adresu www.upce.cz záložní web server na virtualizační platformě CESNETu. Uživatel nepozná rozdíl a navíc se dozví proč se zrovna nemůže přihlásit na zkoušku. Uživatel zadá do prohlížeče adresu www.upce.cz a web server v Pardubicích mu vrátí příslusný obsah. Pokud dojde na straně serveru v Pardubicích k nějakým potížím, nebo pokud budou celé Pardubice odřízlé od internetu, obslouží adresu www.upce.cz záložní web server na virtualizační platformě CESNETu. Uživatel nepozná rozdíl a navíc se dozví proč se zrovna nemůže přihlásit na zkoušku.
  
 == Princip služby trochu techničtěji == == Princip služby trochu techničtěji ==
-AnyCastem ​je možné rešit nejen zálohu služeb, ale umožňuje i rozkládání zátěže mezi více serverů. Režim je definován metrikou cesty. Lze použít pro služby nad protokolem UDP (např. DNS) nebo TCP (např. web). CESNETí páteřní síť využívá dynamický routing ​protokolem ​BGP, kde lze snadno propagovat změny jednotlivých cest. V rámci pilotních testů bylo odzkoušeno i nasazení ​protokolu ​BFD pro zrychlení konvergence cesty v případě výpadku a výsledkem je ztráta maximálně jednoho "​pingu"​. Řešení je odzkoušno pro IPv4 i IPv6 adresy. Zjednodušený princip je znázorněn na následujícím obrázku.+Anycastem ​je možné rešit nejen zálohu služeb, ale umožňuje i rozkládání zátěže mezi více serverů. Režim je definován metrikou cesty. Lze použít pro služby nad protokolem UDP (např. DNS) nebo TCP (např. web). CESNETí páteřní síť využívá dynamický routing ​protokol ​BGP (Border Gateway Protocol), kde lze snadno propagovat změny jednotlivých cest. V rámci pilotních testů bylo odzkoušeno i nasazení ​podpůrné technologie ​BFD (Bidirectional Forwarding Detection) ​pro zrychlení konvergence cesty v případě výpadku a výsledkem je ztráta maximálně jednoho "​pingu"​. Řešení je odzkoušno pro IPv4 i IPv6 adresy. Zjednodušené schéma znázorňuje obrázek. 
 + 
  
-{{:​cs:​anycast.png?​200|}} 
  
    
  
Poslední úprava:: 08.04.2016 15:32